Panen enda õppetunnid kirja, et mõnel teisel reis veel lihtsam ja sujuvam oleks.

1. Ei mingit kraanivett. Ei joogiks ega hammaste pesemiseks. Ma kahjuks ei teinud üldse eeltööd ja sain sellest põhimõtteliselt päev või kaks enne minekut teada. Aga tegelikult on olemas suurepäraseid filtriga pudeleid, mis joogikõlbmatu vee muudavad kõlbulikuks. Lähemalt saad lugeda SIIT

2. Taksos küsi alati enne sõitma hakkamist, palju sõit maksab või palu taksomeeter käima panna. Kõige parem on, kui sa ise tead kui palju sõit võiks maksta (nt 5km võiks olla ~50 000 ruupiat) ning ütled summa kohe juhile ning kui ta on nõus ei ole, siis ütled, et võtad järgmise. Mul juhtus ainult üks kord, mil juht ära ütles ent tema kõrval seisnud juhile see summa ikka sobis. Eriti ettevaatlik tasub taksoga tüssamise suhtes olla pimedas, sest siis nad on väheke veel nahaalsemad (kuigi nad nagunii kogu aeg üritavad 2-3 kordset hinda küsida), sest teavad, et sa tahad pimedas lihtsalt ruttu koju saada. Kõige usaldusväärsemaks peetakse Blue Bird taksot, aga ma sattusin ka paari teisega sõitma ilma probleemideta.

3. Kohalike seast pole eriti mõtet sõpru otsida. Nad on sinuga sõbralikud enamasti vaid sellel eesmärgil, et sulle midagi müüa. Olgu selleks siis mingi toode, söögikoht, massaži- või tattoosalong.

4. Söögikohtade valikul soovitan kasutada nii internetist leitavaid saite kui ka kainet mõistust. Kui kuskil ikka lauad kleepuvad ja ka kõik muu on nähtavalt räpane, siis on targem kuskil mujal einestada. Toiduhügieen on täpselt sellisel tasemel, et isegi kui ma ei oleks vegan, siis ikka lihatoite pakkuvaid restorane ei julgeks külastada.

5. Pese käsi. Mitte ainult enne söömist ja peale vannitoas käimist. Igal pool, kus näed kraanikaussi ja seepi, siis pese käsi. Ma arvan, et see oli üks põhilisi asju, mis päästis meid kurikuulsast Bali bellyst.

6. Kura-Kura buss on ideaalne näiteks Kuta ja Seminyaki vahet sõitmiseks või Kutast Ubudi või vastupidi. Kõvasti odavam kui takso ja meie sõitude ajal olid bussid pea alati ka täpselt õigel ajal kohal. Päevapileteid soovitan vaid siis osta kui sõidad pikemaid vahesid. Muidu tuleb üksikpileteid ostes kokkuvõttes odavam välja. Päevapileti puhul on odavam osta kohe 3-päevane pilet. Täpselt ei mäleta, aga hinnad olid umbes nii, et 24 tundi/100 000 raha ja 48 tundi/ 150 000 raha.

7. Suurema kambaga tasub kindlasti palgata kohalik autojuht terveks päevaks, sest Balil on väga palju ilusaid kohti, kuhu ilma autota minna ei saa.

8. Arveldamine on igal pool pigem sularahas, seega vaheta endale piisavalt enne minekut.

9. Vegankohti otsides kasuta kindlasti appi/saiti nimega Happy Cow. Niisama vegetarian menüüsid lapates leiab enamasti toidud, kus lisaks munale ja piimale on veel ka austri- või kalakastet (kuigi koostisosades pole mainitud). Kõige kindlam on külastada neid kohti, millel on Happy Cow appis just veganite poolt head arvustused kirjutatud.

10. Ise ööbisin Kuta piirkonnas ja kuigi see koht ise ei olnud ehk kõige ilusam, siis oli üsna mugav sealt nii Seminyaki kui Ubudi seigelda. Muidu on Kuta pigem selline läbu pealinn. Kõige sümpaatsemaks kohaks jäi ikka Ubud neist, mida me külastasime.

Teised Bali postitused leiad SIIT