Olen aru saanud, et paljude inimeste jaoks on jõuludel mitte liha süüa sama raske kui ilma õhuta hingata. Et lehmapiima ja muna ka veel ei anta, no see on ju lausa võimatu!?

Aga ma tean ka seda, et on veel rohkem neid inimesi, kes selle peale mõtlevad hoopiski, et miks mitte. Huvitav oleks proovida. Aga ei tea ju, kuidas see täpselt käib? Ei viitsi ju hakata ise midagi leiutama.

Pole muret!

Esiteks, ahjukartulid  (ja muud ahjus tehtud juurikad) ja hapukapsas. Neid saab ilma searasvata teha, ausalt ka. Näiteks valid poeriiulilt sellise hapukapsa purgi, kus koostises ei ole “SEARASV”. See on lihtne viis. Kartulitele paned rasva asemel .. õli!?

Teiseks, verivorstide ja süldi asemele on imeline Sandra Vungi välja mõelnud Taimsed verivorstid ja taimse süldi. Neid norivorste on mul plaanis sel aastal esimest korda ka ise teha. Sült pole nagunii kunagi minu teema olnud.

48380208_1320880388054213_6776847627263672320_n
Pilt pärit Vegan V Facebookilehelt

Kolmandaks, jõulupraad. Hea küll, hea küll. Tean väga hästi, et mitteveganite jaoks pole mitte ükski kergelt liha meenutav taimne toit kunagi SEE PÄRIS ÕIGE. Aga kui sa suudad taimset ahjuseitanit süüa kui omaette rooga (mitte kui “no mida need veganid üritavad, krdi lollid rsk”), siis võid avastada, et see on ka imeline maitseelamus ja täidab kõhtu samamooodi nagu liha. Aga ei tekita rasket tunnet. Kui sul just gluteenitalumatust pole, sel juhul hoia seitanist kaarega eemale, palun.

Mu maailma kõige lemmikum restoran pakub näiteks seitanipraadi, mida saab veel 21. detsembrini tellida. Samuti saab neilt piparkoogitaigent ja kohapeale saab jõulu eripakkumist sööma minna. See, mis avapildil on, issand kuidas tahaks proovida!!

48373630_2316718075254268_2868460514986426368_n
Pilt pärit Kokonat Facebookilehelt, tellisin oma empsile sealt jõuludeks norivorste ja vegan rosoljet

Neljandaks, kartulisalat. Või riisisalat või makaronisalat või tatrasalat. Salatid on meil ikka ju aegade algusest pidulaua juurde käinud. Aga teeks sel aastal odava keeduvorsti asemel sojaviineritega? Majoneesi asemel võtaks Eestis toodetud “Kaste taimetoitlastele” purgikese – see on nii majonees kui majonees saab olla, lihtsalt ilma munata. Lisaks proteiini jaoks veel sisse ube või kikerherneid ja kõik muud tavalised lisandid nagu kurk, tomat, paprika, marineeritud kurk jne. Hapukoore asemel ma ise kasutan alati kaerakoort või sojakoort (ilma suhkruta varianti!!) Need on küll vedelamad kui hapukoor, aga ma ei tea, ma nii harjunud. Ja ei kulu palju.

Ise ei viitsi teha, siis saab näiteks Vigri e-poest või Kokonatist tellida. Neilt saab üldse väga palju erinevat jõulukraami ja suupisteid ja mida kõike. Ja mõlemi koogipildid on küll sellised, et ila hakkab jooksma juba ainuüksi mõeldes nende proovimisest.

DSC_5136-600x600
Pilt pärit Vigri e-poest

Viiendaks, piparkoogid. Teate ikka, et tavapoodides on müügil piparkoogitaigent, milles pole ei muna ega piima? Suurepärane ju! Ja kui tahad kohalikku käsitöö kraami, siis piparkoogitaigent saab samuti Vigrist ja Vegan V-st. Ma olen ise ka taigent teinud, aga ei mäleta enam koguseid, aga see oli mu mäletamist mööda palju lihtsam kui esialgu tundus.

IMG_20171225_114928
Eelmisel aastal ostsin sellist kraami ise

Kuuendaks, aga kõik muud mõnusad maiustused, šokolaadid ja kommid? Kalevi marmelaadikommid (mustsõstra, apelsini näiteks) on vegan. Mesikäpa vahvlid (nii vanilje kui školaadikreemiga) on vegan. Valikut on. Kalevi vegan nimekirjaga saab tutvuda näiteks SIIN ja see on kindlasti vahepeal täienenud.

Seitsmendaks, toit ei ole kõige tähtsam, pere on. Kui su peres on taimetoitlane või vegan, siis ma olen 100% kindel, et ta süda täitub rõõmu ja tänutundega kui kasvõi ainult see üks kord aastas pere päriselt tema põhimõtteid ja toiduvalikuid austab. Nii pidulauda ette valmistades kui kingitusi tehes kui ka jutu- ja naljateemasid valides. Jah, see on üks ekstra liigutus. Üks väike lisasammuke, mida astuda. Püüda mõista või vähemalt austada teise inimese vaateid. Aga see lisaliigutus on teinekord uskumatult suure mõjuga. Väga-väga positiivse mõjuga.

Toit ei ole põhiline, aga see on algus. Sa ei peagi kohe mõistma, MIKS keegi terve mõistusega inimloom peaks üldse loobuma peekonist ja munast ja piimašokolaadist ja ja ja ja … Mis siis, et loomatööstus on suurimaks keskkonnareostajaks ning taimne toit on tervisele kasulik ning selle toidulauale jõudmiseks kulub kõige vähem ressursse ning tarbetuid kannatusi. Ma olen ise ka olnud selles samas “MIKS OMETI?” küsija rollis. Mõelnud tuttavate inimeste kohta, et MIKS ometi nad liha ei söö või taimetoitlased tahavad olla. MIKS? Nii rumal! Nii mõttetu! Aga siis uurisin päriselt miks. Nii põhjalikult kui sel hetkel sai (paljud dokumentaalid, artiklid, videod said läbi vaadatud) ja üleöö saigi meie pisikesest perest veganpere.

Me, veganid ja taimetoitlased, saame niikuinii pidevalt materdada kui julgeme kuskil piuksu teha oma eelistustest ja maailmavaadetest. Kui kodus pere seltsis ka ei lasta rahulikult olla, siis ma ei kujuta ette kui stressirohke võib pühadeaeg olla. Mitmed tuttavad veganid isegi ei taha enam perega jõule veeta, sest ei jaksa jälle samadel teemadel vaidlema hakata. Ei jaksa jälle seda “Aga mis see lehmapiim siis nii halb on? Aga miks siis muna ei kõlba? Oled omaarust suur maailmapäästja, jah? Meil on liha vaja aju arenemiseks. APPI, kas su laps ikka sööb liha? NO KUIDAS NIIMOODI SAAB!?” teemat otsast peale seletama hakata kõrvadele, mis tegelikke põhjuseid kuulda ei taha ega tahtnud ka viimased 247 korda.

Ma ei mäleta enam, mis me 2016 jõuludel tegime ja sõime*, aga 2017 aasta jõulud veetsime eraldi – üks Hispaanias ja teised Eestis ning meie jõulutoite näeb SIIT . Sel aastal teeme vast hommikul terveks päevaks erinevaid jõuluteemalisi toite ette ära ja naudime niisama üksteise seltsi ja kindlasti vaatame paar jõulufilmi ning krõbistame piparkooke. Plaanis oli vahepeal kartulisalatit teha, aga ma pole isegi enam selles kindel. Ei viitsi nagu eriti. 😀 Ahju mul pole, seega ahjukartuleid ega ahjupraadi samuti ei tule ja ma pole selle üle üldse kurb, sest nagu ma ütlesin, pole põhiline toit, pere on.

*Martin nüüd värskendas mu mälu. Me olime siis Newcastle’is ja käisime tema ülemuse juures jõuluõhtusöögil. Ja meile tehti vegantoitu! Või noh, nad ise sõid nii üht kui teist, aga suur osa tervest pidulauast oli vegan. Ja väidetavalt oli see nende jaoks täiesti tavaline, nad ei teinud meie jaoks ekstra midagi.

**Avapilt on varastatud Vegan Restoran V Facebookilehelt

*** Ei ole koostööpostitus. Kahjuks :(. Tahtsin lihtsalt näidata huvilistele, kuidas ja kust saab vegan jõulutoitu Eestis/Tallinnas. Kindlasti on söögikohti, e-poode ja suurepäraseid retsepte veelgi, aga noh mul hetkel pole aega neid otsida. “Jah, see on vegan” grupist Facebookis saab samuti häid ideid alati. Aga kasutage seal seda luubimärgiga otsingut enne kui midagi küsima hakkate, sest tihti on sama asja juba mitmed inimesed varem küsinud. 🙂