Väljas söömine on siin väga tavaline asi. Las ma püüan teile silme ette manada. Balti jaama turu tänavatoiduosa tead?

Seal saab ilusates boksides kõiksugu maitsvaid hõrgutisi ja kiireid burgereid ja sushit ja värvilisi kooke ja saiakesi, eks. Söögipakkujaid on vähemalt 10-15? Hinnad on kusagil 5-10 eurot või nii.

Nii, nüüd kujutame ette, et see sama koht on täis hoopis aasia toidu pakkujaid ja bokse on sama ruumi kohta 25-30. Kõik pakuvad riisi- või nuudlitoite. Ei mingeid burgereid ega sushit, ei mingeid kooke ega saiakesi. Aga on Hiina toitu, Jaapani toitu, Korea toitu jne. Valik võtab silme eest kirjuks ja terve saali peale on umbes pooled istekohad võetud. Hinnad on 5-10 kohalikku dollarit ehk 2.5-5 eurot.

Selliseid söögisaale kutsutakse siin enamasti hawkeriks või food courtiks ja neid on siin palju. Väga-väga palju.

Ka veel odavamaid söögisaale on kui see, mida ma just püüdsin kirjeldada.

Kujutame ette nüüd näiteks Tartu turuhoonet. Seda sama, mille ees see vaene notsu seisab, kelle kehaosad juba enne tapale viimist joontega eraldatud on ja peal kirjas, mis on mis. Igatahes selline pigem vana ja väsinud turuhoone (kui seal just remonti pole tehtud no kui on, siis kujutame ette, milline ta oli 5 aastat tagasi!).

See on samamoodi tihedalt täis pikitud toidumüüjaid. Kohe jääb silma, et umbes kolme putka ees on meeletult pikad järjekorrad ja mujal mitte nii väga. Mida neis populaarsetes kohtades müüakse? Eks ikka terve kana saad 2 euro eest kätte. Grillitud kanad ja pardid ripuvad pea alaspidi ja mõnel on grillimiseks pea veel külge jäetud. See siis ripub mööda pikka kahekorra väänatud kaela allapoole. Kelle jaoks häiriv vaatepilt ja kelle jaoks parim võimalik toidukoha reklaam, eks.

Nonii, aga kuna see toidusaal on palju koledam kui esimene, millest rääkisin, siis on ka hinnad vastavad. 1-4 euro eest saad suure portsu kätte. Ent nii veider kui see ka ei tundu, siis terve suure saali peale, kus on vähemalt 100 putkat, ei saa ühestki putkast midagi veganit. Olgu riis, jajaa, riis on vegan. Samuti salat ja rohelised oad ja kapsas. Aga kuhu jääb proteiin? Kuhu jääb terviklik toit? Kuigi usun, et nii mitmedki inimesed kujutavad siiani vaimusilmas ette, et veganid muud ei söögi kui kapsast, siis on tõde väga kaugel sellest. Kes ei tea, millest ma räägin, siis vaadake kasvõi näiteks mu postitust – Veganpere nädalamenüü. Justnimelt vaadake, sest juba esimene pilt annab veidike aimu sellest MIDA õigupoolest need veganid võiksid siis ikka süüa.

Nii lähme selle odava söögisaali juurde tagasi nüüd korraks. Kui satute sinna siis kui pooled kohad on juba kinni pannud, siis võite osades boksides söögi asemel näha veriseid kaltse leti peal või suuri lahtiseid tünne läätsede või ubadega ligunemas otse boksi ees. Kes tahab, võib sisse sülitada. Eestis naljalt sellist asja ei näe, tegelikult pole lausa kunagi näinud. See oleks kindlasti tervisekaitsenõuete vastane.

Populaarseim toit on neis saalides economical/economy/economic rice ehk otsetõlkes oleks see odav riis. Mis siis ongi riisitoit, mille sa saad umbes 1-2 euroga kätte. No, kallimates ja ilusamates saalides võib ta natuke kallim ka olla kindlasti.

Kusjuures vegantoitu saab neist saalidest küll, ma olen mitmes kohas näinud silte “vegetarian”. Tihtilugu on reegliks see, et kui pakutakse taimetoitlastele süüa, siis saavad ka veganid seal süüa kasvõi jättes midagi ära. Aga meie kahjuks (või mine tea, äkki õnneks) on need kohad alati kinni olnud. Lisaks, need mõned putkad, mis tundusid pakkuvat näiteks seda sama odavat riisi erinevate köögiviljadega, olid pannud hinnad nii, et lihaga riisi saad odavamalt kätte kui ainult köögiviljadega riisi. See ei kutsu mind ostma, ausalt ka.

Aga mida me siis õigupoolest üldse sööme kui nii pirtsakad oleme, et odavatest söögisaalidest midagi ei võta?

Noh, eelmises postituses mainisin kui osavasti ma nuudleid teen. Hahha!

Ei tegelikult, eks harjutamine teeb meistriks. Praegu teen nii, et esimeseks läheb vesi keema, siis sojakaste ja natuke maitsepärmi sisse. Siis sojapallid keema. Natuke peale neid brokoli. Viimasena nuudlid ise ja peeneks hakitud paprika. Kõrvale veel ube või pähkleid ja saabki kõht enam-vähem tervislikult täitsa täis.

Maya eelistab ube ja meil on siis keedetud sojapallid proteiini jaoks.

Söömas oleme ka käinud päris mitmes erinevas kohas. Happy Cow kubiseb taimetoiduvalikutega kohtadest, aga osad neist on aegunud. Selles mõttes aegunud, et info Happy Cow lehel veel olemas, aga koht ise ammu kinni. Rohkem avastab suurepäraseid söögikohti lihtsalt suvaliselt jalutades. Sõna “vegan” nad siin justkui väga palju ei kasutagi. Oleme mitmeid kohti näinud, kus “vegetarian” kirjas, aga kõik toidud ilma muna ja piimata. Meile sobib!

IMG_20180903_172601
Esimesel päeval kohe leidsime koha, kus kõik toit on vegan – Vegan Bowl
IMG_20180903_173920
Kõik see + friikad olid kokku 15 eurot
IMG_20180903_173928
Mu toit oli natuke kehvem kui Martini oma (juba välimusest näha), aga ports 2x suurem, seega ei kurda 😀
IMG_20180904_195252
Korea restoranis Soul Veggie Korea oldi kavalad, me alles vaatasime menüüsid ja juba toodi eelroad lauda. Ega ei suuda siis enam edasi minna ju!
IMG_20180904_195925
Nuudlid musta oa kastme ja köögiviljadega. Päris maitsev oli, kaste meenutas natuke kalja 😀
IMG_20180904_200658
Ubadest tehtud pannkoogid. Väga head olid, aga rasva pidi salvrätikuga ära tupsutama, et saaks süüa.

Samast kohast võtsime Mayale sojanagitsaid ja need talle täitsa sobisid. Muud asjad olid liiga vürtsikad kahjuks.

IMG_20180905_185443
Thunder Tree – siiani vist lemmik, väga mõnusalt värsked ja tervislikud road
IMG_20180905_190312
Pruun riis pole siin üldse nii tume kui see pruun riis, mida Euroopas müüakse, nii veider
IMG_20180905_191127
Näeb liha moodi välja, aga õnneks lihtsalt marineeritud ahjus tehtud tofu, seda oli vist küll selles savipotis mingi 400g vähemalt. Üksinda poleks elu sees jaksanud ära süüa.
IMG_20180905_190938
Maya sõi nuudleid värskete köögiviljadega ja röstitud seentega
IMG_20180905_194149
Teel koju leidsime sellise huvitava koha
IMG_20180905_194154
Ma ei ole eriline enda trompeti tuututaja muidu, aga mu koogid on ju palju ilusamad kui need 😀 
IMG_20180905_194306
jäätist on ka isegi

IMG_20180905_194323

IMG_20180906_155358
Ilus värviline kandik umbes 13 sgd, India kohtades peab iga asja kohta eraldi uurima, et gheed poleks kasutatud, muidu pea igas India toidukohas saab süüa. Selle kandiku saime Gardens by the Bay söögikohtade hulgas olnud India kohast.

Seda ma samas küll ei tea, kas me Singapuri toitu oleme söönud. Pigem tundub, et mujalt riigist tullakse siia söögikohti pidama palju rohkem. Oleme saanud osa nii Hiina, India kui Korea toidu maitseelamustest ent jah Singapuri köök on seniks veel salapärase pilve sees ja pole selleni küündinud. Õigupoolest polegi eriti ära tabanud kes singapurlased on. Väga-väga palju on siin mujalt riikidest (eriti just teistest Aasia riikidest) sisse tulnud inimesi, eriti hiinlaseid, seega jah, raske öelda, kes need täieõiguslikud Singapuri kodanikud on ja kust läheb piir nende ja sissetulnud rahvaste vahel. Või kust läheb piir Singapuri köögi ja muude rahvuste köökide vahel.

Singapur on veidi vist nagu Aasia oma Ameerika. Siinne rahvastik on segu erinevatest rahvustest ja võta siis kinni, kes on päriselt singapurlane ja kes mitte.

IMG_20180905_181326
Kas on eurooplane või singapurlane, no mitte ei tea ju!?
Advertisements