Mayale on meie järgmiseks suureks seikluseks passi vaja ja kuna asjaga on juba veidi kiire, siis esitame taotluse e-posti teel, enne kui ise Eestisse jõuame. Seda saab teha alla 12-aastaste puhul, sest nende passi pole sõrmejälgi veel vaja.

Endale on lihtne passipilt teha:

1) hakkad pilti tegema siis kui õues on veel valge ja toas on hea valgus;
2) otsid valge või väga-väga heleda tausta;
3) juuksed näo eest ära ja mingeid suuri aksessuaare ei jäta (sallid, suuremad juukselõksud, vist isegi rõngad ja asjad näos jne);
4) teed pildi nii, et õlad jäävad näha, nägu vaatab otse ja on tõsine ja ongi olemas.

Põhimõtteliselt saab isegi endast ise teha telefoni esikaameraga. Pärast vaatad, mis kriteeriumid passipildile on suuruse osas ja lõikad täpselt õigesti ta enda tehtud fotost välja.

Võib ka juhtuda, et tegid kõik eelneva, aga tuleb vastus, et pilt ikka ei sobi. Sellisel juhul ütlevad nad alati, mis täpselt ei sobi ja saad lihtsalt uue pildi teha.

Lapsega on natuke keerulisem. Tuleb kasutusele võtta kõik eelnev, aga kogu protsess võtab kümme korda rohkem aega, sest iga pildi jaoks on vaja meelde tuletada erinevaid asju, sest no kole kiiresti kipub meelest ära minema väiksel inimesel, mida täpselt nüüd tegema pidi.

IMG_20180723_114241_HDR
Ütled “vaata otse”, siis läheb suu lahti
IMG_20180723_114144_HDR
Ütled “pane suu kinni”, siis tuleb naer peale
IMG_20180723_114322_HDR
Ütled “ole tõsine”, siis vajuvad silmad vidukile
IMG_20180723_114317_HDR (1)
Ütled “tee silmad rohkem lahti”, siis… jah

Lõpuks saime muidugi õige pildi ka kätte. Vaja läks ainult umbes viit minutit ja 15 pilti. Nii lihtne see oligi!

Aga ma mäletan kui Mayale esimest ID-kaarti taotlesime, siis kodus me ise pildiga hakkama ei saanudki. Ma ei kujuta ette mitu korda me proovisime, aga no ei saanud lihtsalt seda õiget sirget ja tõsist nägu pildile. Maya oli siis 8-kuune alles kui ma ei eksi. Läksime peale pikka pusimist fotopoodi ja seal fotograaf tegi pildi kümne sekundiga ära. Piisas sellest, et võõras onu tegi suure kaameraga pilti ja tõsine ja sirge nägu oligi olemas.

Seega kui kodus hakkama ei saa, siis fotopoes kuskil ikka saab. Mida suurem ja hirmuäratavam on fotograaf seda kiiremini pildi kätte saab kindlasti. 😀

Advertisements