Põhjus on nii lihtne, et see ajab sind ehk isegi veidike närvi kui lihtne see põhjus on.


Ma olen vegan, sest see on võimalik.

Ma olen vegan, sest vegantoit saab olla tervislik ja täisväärtuslik. Tunnustatud terviseorganisatsioonid (nt Ameerika Dietoloogia Assotsiatsioon) on kinnitanud, et tasakaalustatud vegantoitumine on täiesti sobilik igas eas ja tervislikus seisundis olevale inimesele. (http://vegan.ee/)

Ma olen vegan, sest see on lihtne. Vegantoit on maitsev ja ma ei tunne mitte millestki puudust. Riideid ja jalanõusid tehakse juba ammu nii puuvillast, linast, kanepist, bambusest kui ka kõiksugu kunstlikest materjalidest. Pole vajadust naha ega karusnaha järele.

Ma olen vegan, sest ma austan ja armastan loomi ja inimesi. Samamoodi nagu ma ei lööks pead maha kassipojal ega jätaks kunagi hätta valus piinlevat või surmaohus inimest, ei maksa ma ka toote eest, mille saamiseks pidi keegi teine elusolendil kõri läbi lõikama.

Ma olen vegan, sest ma hoolin meie keskkonnast. Loomatööstus reostab Maad rohkem kui terve maailma transporditööstus kokku (st. kõik lennukid, autod, rongid, laevad jne kokku.)

Ma olen vegan, sest minu jaoks on kõige tähtsam perekond. Minu perekond ja teiste perekonnad. Ma ei taha lõhkuda sidemeid ema ja lapse vahel. Lehmapiim on vasikale mõeldud. Lehm annab piima vaid juhul kui ta on lapseootel või imetav ema. Lehm ei sure piima üleküllusesse kui inimene teda enam ei sundseemenda. Samamoodi nagu minu rinnapiima ei pea mitte üks hingeline hetkel pumpama. Olin rase, imetasin oma last ning enam mul rindadest piima ei tule. Kuni uue raseduseni ja imetamisajani.

26239297_779967442204050_7182102026950065475_n

Ma olen vegan, sest mu südametunnistus ei lubaks mul iialgi enam silmi kinni pigistada.

Ma olen vegan, sest see on võimalik. Ei liha ega piim ega munad ega kala ega karusnahk ega mesi pole inimesele eluks vajalikud. Kui keegi veel ütleb mulle, et “lihas ja munas on ju nii kasulikud ained, kust siis veganid NEID KASULIKKE AINEID saavad?”, siis ma lähen kurjaks. Öelge mulle väga täpselt, mida te mõtlete “nende kasulike ainete” all ja ma saan teile vastata.

Loomsed võetused pole hapnik, et ilma nendeta elada ei saaks.

FB_IMG_1515189828267

Ma ei ole vegan selleks, et olla eriline. Minu meelest peaks just veganlus olema normaalsus ning loomade piinamine ja tapmine peaks olema äärmuslik.

Ma ei ole vegan sellepärast, et see on uusim toitumistrend. Jah, see on tervislik, aga EI, ma ei ole ainult sellepärast vegan. Olen nii pettunud neis blogijates ja instagrammerites, kes hõikavad välja: “Ma olen nüüd ka vegan!” ning esimesel hetkel kui pakutakse koostööd firmaga, kes testib loomadel või firmaga, mis toodab mittevegan asju, siis järsku enam ei oldagi vegan. Niimoodi see “veganlus on ainult noorte naiste trend” väärarvamus tulebki.

Veganlus ei ole mingi mööduv nähe. Toitumise muutmine on muidugi selline liikuv ja muutuv ja mis iganes. Aga kui sa oled vegan, siis sa oled vegan ja mitte ükski rahasumma ega kuulsusjanu ei pööra seda ümber.

Ma ei ole vegan sellepärast, et keegi oleks mulle seda “pähe määrinud”. Ma olen lausa pettunud, et keegi mu silmi varem ei avanud. Pidin ise uurima ja selleks läks üsna kaua aega. Kui ma oleksin varem teadnud seda, mida ma tean nüüd, siis oleksin esimesel võimalusel veganiks hakanud.

Sellepärast pean ma veganblogi ja sellepärast ma pean ikka ja jälle veganlusest “kisama” ja veganlust “peale suruma”. Sest ma oleksin tahtnud varem teada, et veganlus on võimalik.

26815388_782986711902123_561622619723535818_n

Ma olen vegan, sest see on võimalik.

Ma olen vegan, sest otsustasin vastutuse võtta. Mitte ainult “õnnelike lehmade” eest, kellele söödetakse mahedat muru ja kes on päikest näinud ja keda ma autoga sõites ikka ja jälle karjamaal kohanud olen. Vaid ka nende lehmade eest, kes elavad kitsastes tingimustes oma rooja sees ning kelle rinnapiim on täis nii mäda, verd kui kasvuhormoone.

Samamoodi nagu ei võtaks ma eales endale kassi või koera kui ei suuda tema eest hoolitseda, samamoodi ei söö ma lehma ega kana ega siga kui ei suudaks teda ise tappa.

Olete näinud koletuid pilte ja videosid kassidest ja koertest, keda on piinatud? Ikka olete, eks. Mis tundeid see tekitas? Keegi võttis õiguse näiteks kassil saba noaga ära lõigata või koerale ilutulestiku suus plahvatama panna. Jõle, eks!? Aga kui üks inimene on suuteline selleks, on suuteline päevas sadu loomi pähe tulistama või tuhandetel kanadel kõrisid läbi lõikama, siis mis inimene see on? Ja mis inimene see on, kes selle eest rõõmsalt maksab, et teine inimene nii teeks?

19b7181121ecc67e40ab3e77e25a1124

Ma olen vegan, sest see on võimalik.

Edit. Enne kui keegi tunneb vajadust kommenteerida, et asfalt pole vegan ja arvuti pole vegan, siis palun tehke selgeks, mida tähendab olla vegan. Loe näiteks seda: Sa ei olegi täiuslik?!