Vaatasime eile filmi “Searching for Sugar Man”. Hea film oli, aga meid hakkas rohkem hoopis Cape Town huvitama. Kuna meil on külmast kliimast üsna kõrini, siis mõtlesime esialgu, et ehk saaks selle panna “võime sinna paariks aastaks kolida” kohtade nimekirja.

Ent siis lõime “Cape Town” Google’isse sisse ja mõtlesime ümber.

Seal on praegu tõsine veekriis. Inimestel on palutud kasutada max. 50 liitrit vett päevas. Kõige kallim kohalik restoran kasutab pabertaldrikuid, et vähem vett raisata. Äärelinnades ootavad inimesed tunde järjekorras, et oma veekanistreid täita.

Eeldatatakse, et 9. juulil on seis nii hull, et kolmveerand rahvastikust jääb ilma veeta. Kraanid lihtsalt keeratakse kinni.

Nii et vist ikka lähiaastatel me sinna kolima ei hakka.

Veider mõelda, et kusagil on nii hull kriis ja samal ajal peseme siin iga päev jooksuriideid ja Maya käib ülepäeviti vannis (tavaline vanniskäik kulutab ca 100 liitrit vett vist?). 50 liitriga päevas peaksime oma harjumusi ikka meeletult muutma.

Teine asi, mis kohe Google’dades silma jäi, oli see, et listerioosi esinemine on ületanud igasugused normid Cape Towni piirkonnas.

Listerioos on haigus, mida põhjustab listeeriabakter. Enamasti leidub seda lihas ja eriti valmistoodetes, mis on tehtud lihast ja kalast.

Sellega tuli meelde, kuidas ma toiduhügieeni koolitust läbisin enne koogiäriga alustamist ning pea kolmandik kogu koolitusest rääkis sellest, milliseid erinevaid baktereid leidub erinevates loomsetes toodetes ning kuidas nende toodetega tegelikult peab ümber käima. Pean ütlema, et enne veganiks hakkamist käitusin ikka üsna valesti küll.

Põhimõtteliselt peaks igale inimesele tegema lühikoolituse teemal “kuidas ohutult toiduaineid kodus hoida ja säilitada”. Loomsetel toodetel võiks eraldi olla neis enim levinud bakterite lühitutvustused ja nende bakterite tõttu tekkinud haiguste sümptomite kirjeldused. Ohutuse nimel. Näiteks listerioos on eriti ohtlik lastele, vanadele ja rasedatel võib põhjustada nurisünnitust jne. Ohtlik värk noh.

Jumal tänatud, et me terve perega veganid oleme! Ma ei lubaks elu sees loomseid tooteid oma kööki. Isegi kui väga head mitte-veganitest sõbrad külla tulevad või pere jne. Väljas süües ma ei sure sadat surma kui keegi seltskonnast liha tellib, aga minu köök las olla puhas.

Advertisements