Üle pika aja panin jälle toitumisprogrammi sisse asjad, mida meie pere väikene vegan päeva jooksul sõi. Tulemus on jahmatav! Ei teagi nüüd, kas nutta või naerda.

Ise olen viimasel ajal tundnud, et laps ei söö enam nii palju kui varem. Toitudest nokib tihti teatud asjad välja ja vahel on selline tunne, et korralikult ei söögi, vaid ainult näksib.

Südamerahu nimel analüüsisin Maya päevamenüüd cronometer.com-i ja nutridata.ee lehelt leitud toitumissoovituste abil. Mis on natuke nõme, sest seal on iga erineva toitaine juures erinevad vanused toodud. Aga mis seal ikka. Enam-vähem ülevaate saab ikka kätte.

Toitumisprogrammi sisse lõin ainult asjad, mida ta päriselt ära sõi. Näiteks tartatoidu sees oli ka bataat ent seda ta ei puutunud, seega jätsin välja.

Keskmine 3-aastane tüdruk võiks süüa päevas 1170 kcal

Sain toite sisestades kokku 1600 kcal. See on mu enda jaoks üsna üllatav ent samas loogiline, kuna Maya on alati olnud keskmisest isukam ning füüsiliselt väga aktiivne. Tänagi kõndisime 2 km mänguplatsile (+2 km tagasi koju) ja mängisime õues kulli ja peitust.

Lapsed vanuses 4-6 vajavad valke päevas 1.3 – 1.4 g/kg kohta (umbes 20g)

Veganite puhul peab see number suurem olema. Ma ei tea, kas tänane 43g on veel okei või juba liiga palju. Sealhulgas 11 tähtsamat aminohapet vahemikus 150-350% päevasest vajadusest. Usun, et mõni teine päev on see number jällegi oluliselt väiksem, seega vast on hästi.

Ööpäevasest energiavajadusest võiks rasvadega katta 25-30%

25% energiast saadud rasvadest. Kuigi ma usun, et see number võib suuremgi olla. Ei ole alati meeles kõik pisikesed peotäied pähkleid, mis päeva jooksul punusse pistetakse. Lisaks ei arvestanud ma päris täpselt seda õli, mida kasutan toidu tegemiseks. Sest ma ei tõsta seda lusikatäie kaupa pannile.

Oomega-3-rasvhappeid 300% päevasest vajadusest.

Vitamiinide päevaseid vajadusi ma ei hakka eraldi välja tooma, kõiki peale D-vitamiini oli 170-500% päevasest vajadusest olemas. D-vitamiini võtame lisandina juurde.

2-5-aastaste rauavajadus on 8 mg

Arvatakse, et taimetoidus on vähe rauda ent suvalisel näksimisi täis päeval, sõi Maya ära 10 mg rauda. Ilma ühegi ampsu brokoli või spinatita muide.

2-5-aastaste magneesiumivajadus on 120 mg

Saime ilusa numbri 333 mg.

2-5-aastaste kaltsiumivajadus on 600 mg

Kaltsium oli mineraalainetest ainuke, mida pole nii palju nagu nutridata soovitab. 444 mg saime kokku. Samas on suurem osa veganitele mõeldud jogurtid ja piimad rikastatud kaltsiumiga ent see info ei pruugi toitumisprogrammis sees olla. Ning täna oli selline päev, mil sojatooteid ei tarbinud pea üldse. Sojast (tofust, sojapiimast, tempeh‘st) saab muidu üsna palju kaltsiumi.

Nii ja mida see 3-aastane vegan siis päeva jooksul sõi, et nii eeskujulikud numbrid vastu vaatavad?

Hommikusöök:
1 õun + spl maapähklivõid (imeline kooslus)
pool mangot
kaerahelbepuder chia-seemnete, sojapiima, rosinate ja külmutatud vaarikatega

Lõuna:
tatraroog punaste läätsede, seente, porgandi, tilga sojapiima ja maitsepärmiga
2 väikest pirni

Vahepalad päeva jooksul:
2 mandariini
1 õun
1 kreeka pähkel
peotäis india pähkleid
kolmveerand rõngassaia (bagel) päevalilleseemnetest margariiniga
2 väikest lehte rohelist salatit

Õhtusöök:
basmati riis valgete ubadega tomatikastmes, värske porgandisalat, marineeritud kurk, 1/4 värsket paprikat, mõned kirsstomatid

See on täiesti hullumeelne, kuidas ma ise enda peas muudkui mõtlesin, et laps sööb vähe. Muretsesin lausa. Tegelikult sööb ikka väga korralikult. Vahet pole, et väiksemaid koguseid korraga kui näiteks pool aastat tagasi. Kokku päeva peale tuleb ikka täiesti normaalne kogus.

Olen uhke vegan emme! 🙂

IMG_5474
Me siin niisama omas elemendis

Meie pere nädalamenüü leiad SIIT

Advertisements