Ega me pole mingi keskmine Eesti pere nagunii. Palju asju teeme teistmoodi. Notsupraadi ja verivorste me ei söö. Jõuluvanale jätame veganküpsiseid ja pähklipiima. Selle asemel, et jõuludeks kokku tulla, lähme lahku.

Minu süda lihtsalt ei pidanud vastu eelmine aasta kui me jäime Inglismaale. Eelnevalt pidasime jõule alati Eestis minu perega.

Ma olen ju memmekas. Mul on Eestis suur pere ja jõulud on üks väheseid kordi aastas kui me kõik koos oleme. Ühe korra juba jäin ilma ja olin üsna kindel, et sel aastal samamoodi. Leppisime juba kokku teise kohaliku veganperega, et veedame jõulud koos.

Ent tundub, et see kitsas korter siin on meid kõiki juba piisavalt hulluks ajanud, et vaatamata rahalisele madalseisule ostsustasime Manchesterist jõuludeks lahkuda. Mõlemad eraldi.

Mina siis Eestisse enda pere juurde ja Martin palmide alla enda vanematega aega veetma.

Tean, et mõnede paaride jaoks on see ulmeline (nii kaua lahus olla), aga meie jaoks tavaline. Oleme varemgi nädalate- ja kuudeviisi lahus olnud. Ongi aega teineteist igatseda ja asju natuke teise nurga alt vaadata. Värskendav.

Ma olen Eestis päris pikalt, sest peale uut aastat on Martinil kohe eksamiperiood ja mul pole mingit tahtmist samal ajal kodus olla.

Natuke muretsen, et mida ta siis sööb jne, aga noh, äkki ta siis taasavastab oma kokkamisoskused. Minuga elades on ta need ajapikku ikka päris ära unustanud. Ma olen ju köögi valitsejanna. Isegi kui ta hakkab vahel süüa tegema, siis märkamatult võtan üle. Vahel ei tea, kas armastan kokkamist nii palju või olen lihtsalt kontrollifriik. Vist mõlemat.

IMG_20161214_135917
Detsember 2016, Kanaarid. Käisime enne jõule Martini vanemate juures.
IMG_20161216_130514
Detsember 2016, Newcastle. Ka jõulueelne aeg.

Tahtsin siia otsida pilte eelmise aasta jõuludest, aga ma ei leidnudki ühtegi. Me vist ei pidanudki jõule!

Seda mäletan hästi, kuidas käisime jõuluõhtusöögil Martini ülemuse juures. Ülemuse naine tegi täidetud parikaid ja muid ahjuroogi ja pirukaid. Suurem osa oli vegan. Me ise tegime kaasa koogi, mis läks sada korda valesti, aga lõpuks jõudis kohale ikka imelisena. Sellest õhtusöögist võiks omaette postituse kirjutada, aga ma ei viitsi praegu.

Igatahes peale sellist pidusööki ei tulnud mõttesegi ise veel mingit suurt söögiorgiat kodus pidama hakata. Ei mäleta, mida me tegime. Eks vaatasime igavaid jõulufilme ja veetsime lihtsalt aega kolmekesi.

Nüüd reedel saan teiste eestlastest emmedega kokku ja peame ka jõule. Täpselt kuu aega enne õiget jõulupäeva, sest miks mitte.

Aga mis te jõuludel teete? On teil kindlad traditsioonid igal aastal või olete samasugused “ah suva” jõulude pidajad nagu meie?

Advertisements